people riding on camels

Opublikowano

przez

W Pustyni i w Puszczy w 2023? Ta legendarna lektura nie zestarzała się najlepiej

Czy pamiętasz, jak w szkole podstawowej czytałeś lub czytałaś „W Pustyni i w Puszczy” Henryka Sienkiewicza? To jedna z najbardziej znanych i lubianych powieści przygodowych w polskiej literaturze. Opowiada o losach dwójki dzieci, Staśka i Nel, którzy zostają porwani przez zbuntowanych żołnierzy Mahdiego i muszą przeżyć wiele niebezpiecznych przygód na afrykańskiej ziemi. Brzmi ciekawie, prawda?

Ale czy ta książka nadal jest aktualna i atrakcyjna dla dzisiejszych czytelników? Czy nie zawiera treści, które mogą być uznane za rasistowskie, kolonialne lub seksistowskie? Czy nie jest zbyt przesadzona i naiwna w swoim przedstawieniu Afryki i jej mieszkańców? Czy nie lepiej wybrać inną lekturę, która będzie bardziej zgodna z duchem czasu i wartościami współczesnego społeczeństwa?

Dlaczego „W Pustyni i w Puszczy” jest kultowa?

Nie da się zaprzeczyć, że „W Pustyni i w Puszczy” ma wiele zalet jako powieść przygodowa. Jest napisana żywym i barwnym językiem, pełnym opisów egzotycznych krajobrazów, zwierząt i ludzi. Akcja toczy się wartko i trzyma w napięciu do samego końca. Bohaterowie są odważni, sprytni i sympatyczni. Nie brakuje im humoru, pomysłowości i wiary w siebie. Pokazują, że można pokonać wszelkie przeciwności losu, jeśli się ma odwagę, przyjaźń i lojalność.

„W Pustyni i w Puszczy” to także książka, która uczy szacunku do innych kultur i religii. Staś i Nel poznają wiele różnych ludów afrykańskich, takich jak Arabowie, Masajowie, Suahili czy Dinkowie. Dowiadują się o ich zwyczajach, wierzeniach i sposobie życia. Niektórzy z nich okazują się być ich przyjaciółmi, inni wrogami, ale wszyscy są ludźmi godnymi uwagi i zrozumienia. Staś i Nel uczą się tolerancji i otwartości na świat.

Dlaczego „W Pustyni i w Puszczy” jest kontrowersyjna?

Mimo swoich zalet, „W Pustyni i w Puszczy” nie jest książką pozbawioną wad. Jest to powieść napisana ponad sto lat temu, w czasach, kiedy Europa panowała nad większością Afryki. Odbija się to na sposobie przedstawiania niektórych postaci i sytuacji. Można odnieść wrażenie, że autor uważał białych Europejczyków za lepszych i cywilizowanych, a czarnych Afrykanów za gorszych i dzikich. Niektóre fragmenty mogą być odbierane jako obraźliwe lub uprzedzone.

„W Pustyni i w Puszczy” to także książka, która idealizuje rolę kolonizatorów. Staś i Nel są przedstawieni jako mali misjonarze, którzy niosą oświatę i postęp do Afryki.


Przeczytaj także:


O mnie

Cześć, jestem Anna Miszkin, autorka Bloga Księgarnia Ania. Zawsze byłam zapaloną miłośniczką literatury i od wielu lat staram się dzielić tą pasją z innymi. Z wykształcenia jestem filologiem polskim, a moje doświadczenie zawodowe obejmuje nauczanie języka polskiego, pracę jako redaktor i korektor, a także prowadzenie własnej księgarni!