harry potter book and black headphones with trinket

Opublikowano

przez

Harry Potter i kamień filozoficzny – czytam po raz pierwszy w 2023 roku! (Recenzja)

Cześć, jestem blogerką tworzącą artykuły na bloga o książkach. Dziś chciałabym podzielić się z Wami moimi wrażeniami z lektury pierwszej części słynnej serii o Harrym Potterze. Tak, wiem, jestem bardzo spóźniona, ale lepiej późno niż wcale, prawda? Zobaczcie, co myślę o tej kultowej powieści i dlaczego warto sięgnąć po nią nawet w 2023 roku!

Jak trafiłam na Harry’ego Pottera?

Nie wiem, jak Wy, ale ja jakoś ominęłam całą sagę o Harrym Potterze w dzieciństwie. Może dlatego, że nie byłam zbyt zainteresowana magią i czarami, a może dlatego, że nie miałam dostępu do książek lub filmów. W każdym razie, nigdy nie poczułam potrzeby sięgnąć po tę historię i poznać losy młodego czarodzieja.

Jednak ostatnio coś mnie tknęło i postanowiłam nadrobić zaległości. Może to przez to, że jestem teraz mamą dwójki dzieci i chciałabym im pokazać świat pełen przygód i fantazji. A może to przez to, że jestem ciekawa, co tak naprawdę kryje się za tym fenomenem, który zachwycił miliony ludzi na całym świecie. W każdym razie, kupiłam sobie cały komplet książek o Harrym Potterze i zabrałam się do czytania.

Czy warto czytać Harry’ego Pottera w 2023 roku?

Po przeczytaniu pierwszej części mogę powiedzieć jedno: tak, warto! Nie spodziewałam się, że ta książka tak mnie wciągnie i zaskoczy. Myślałam, że to będzie typowa opowieść dla dzieci, pełna prostych i przewidywalnych motywów. A tu niespodzianka! Okazało się, że to nie tylko bajka o czarodziejach, ale także inteligentna i zabawna powieść o przyjaźni, odwadze i dorastaniu.

Autorka stworzyła niesamowity świat, który zachwyca swoją bogactwem i oryginalnością. Każdy szczegół jest dopracowany i ma swoje znaczenie. Nie sposób nie podziwiać wyobraźni J.K. Rowling, która wymyśliła takie cuda jak Hogwart, Quidditch czy Zwierzęta Fantastyczne. Nie sposób też nie polubić bohaterów, którzy są wiarygodni i sympatyczni. Harry, Ron i Hermiona to trio, które trudno zapomnieć.

Co najbardziej mi się podobało?

Trudno wybrać jedną rzecz, która najbardziej mi się podobała w tej książce. Było ich wiele! Ale jeśli miałabym wymienić kilka, to byłyby to:

  • Humor. Książka jest pełna dowcipnych dialogów i zabawnych sytuacji. Śmiałam się na głos przy wielu scenach, np. gdy Harry próbował złapać list z Hogwartu lub gdy Ron uczył go grać w szachy.
  • Napięcie. Książka nie jest tylko lekką i przyjemną lekturą. Jest też pełna zagadek i tajemnic, które trzymają w napięciu do samego końca. Nie mogłam się doczekać, kto jest tym złym czarodziejem i co chce zrobić z kamieniem filozoficznym.
  • Emocje. Książka porusza wiele ważnych tematów, takich jak rodzina, przyjaźń, lojalność, odwaga, miłość czy śmierć. Nie brakuje tu wzruszających i poruszających momentów, np. gdy Harry dowiaduje się o swojej przeszłości lub gdy poświęcuje się dla swoich przyjaciół.

Czy polecam tę książkę?

Tak, zdecydowanie polecam tę książkę! Nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. To nie jest tylko historia o czarodziejach, to jest historia o ludziach. O ludziach, którzy mają marzenia, problemy, radości i smutki. O ludziach, którzy walczą ze złem i bronią dobra. O ludziach, którzy uczą się żyć i kochać.

Harry Potter i kamień filozoficzny to książka, która zasługuje na miano klasyki. To książka, która sprawia, że chce się czytać więcej. To książka, która daje nadzieję i wiarę w magię. To książka, która zmienia życie.

A ja już nie mogę się doczekać kolejnej części!


Przeczytaj także:


O mnie

Cześć, jestem Anna Miszkin, autorka Bloga Księgarnia Ania. Zawsze byłam zapaloną miłośniczką literatury i od wielu lat staram się dzielić tą pasją z innymi. Z wykształcenia jestem filologiem polskim, a moje doświadczenie zawodowe obejmuje nauczanie języka polskiego, pracę jako redaktor i korektor, a także prowadzenie własnej księgarni!